Profesyonel Video ve Animasyon Çekimi

Profesyonel çekim, kurgu ve montaj ekibimizin görselliğe hitap eden reklam filmleri, animasyonlar ve videoları ile öne çıkın.

Video Prodüksiyon ve Animasyon

Markanızca verilmek istenen mesajı video prodüksiyonu sayesinde etkili ve kolay bir şekilde anlatabilirsiniz.

Durağan içerikler yerine hareketli video ve animasyonlarla markanızı daha anlaşılır hale getirebilirsiniz. Vermek istediğiniz mesajı animasyon, video ve senaryolarla anlatarak daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Ekibimiz tarafından profesyonel olarak gerçekleştirilen video çekimi, montaj ve kurgu işlemleriyle daha anlaşılabilir bir marka haline gelin.

Bursa Video Prodüksiyon ve Animasyon hizmeti, özellikle video paylaşım sitelerinin ve video paylaşım platformlarının artması ile, günümüzde en çok talep edilen hizmetlerden birisi olmuştur. Sizlere Bursa Video Prodüksiyon ve Animasyon Hizmeti’nin detaylarından söz ederken aynı zamanda video prodüksiyon ve animasyon hizmetinin fiyatları, üretim süreci, avantajları ve dezavantajları konusunda da bilgi vermeye çalışacağız. İlk olarak video ve animasyonun neden başta Bursa olmak üzere çeşitli illerimiz için son derece önemli e ihtiyaç duyulan bir hizmet olduğundan söz edelim.

Bursa video prodüksiyon, günümüzde bu ilde bulunan firmalarca genellikle ihtiyaç duyulan ve talep edilen dijital hizmetlerin başında gelmektedir. Bunun nedeni günümüzde web sitelerinin tanınması ve tercih edilmesi için video içerik, video prodüksiyon ve animasyon dallarının son derece önemli hale gelmesi yatmaktadır. Çünkü günümüzde başta Youtube, özellikle web sitelerinin ihtiyacı olan SEO optimizasyonu için önemli olan konuların başında gelmektedir. Youtube’un Google tarafından satın alınması ve video içeriğin, SEO ve Bursa Dijital Pazarlama Ajansının ayrılmaz bir parçası haline gelmesi, günümüzde başta Bursa gibi e-ticaret sitesi kurma oranının yüksek olduğu illerdeki hizmet ihtiyacını ciddi oranda arttırmıştır. Günümüzde video içerik, en fazla ve etkin olarak tüketilen içeriklerin başında gelir ve firma – ürün – hizmet tanıtımı için eşine az rastlanır derecede etkili araçların başında gelir. Bu durum, kaliteli video içerik meydana getirmek için gerekli olan video prodüksiyonu ve özelliklede animasyonu önemli bir hale getirmiştir.

Bursa video prodüksiyon ve animasyon hizmetleri aynı zamanda firmalar için hazırlanacak olan tanıtım ve reklam filmleri, kısa ürün tanıtım videoları ve benzeri amaçlarla da tercih edilebilir. Yine Bursa klip çekimi veya Bursa reklam filmleri için de video prodüksiyon hizmeti sunan ajanslarla irtibata geçebilir ve yüksek derecede verim alabilirsiniz. Günümüzde video prodüksiyon Bursa için önemli iş dallarından birisidir. Çünkü Bursa, Türkiye için bir tür üretim üssü anlamına gelmektedir ve bu özelliği, e-ticaret dünyasına adım atmak isteyen firmaların ildeki sayılarını ciddi oranda arttırmaktadır. E-ticaret ve rekabet için ise, SEO ve dolaylı olarak video içerik, son derece önemli ve üstünde durulması gereken önemli konu başlıkları arasında gelmektedir. Şimdi dilerseniz, video prodüksiyon ve animasyon dallarının işlevlerine ve görev tanımlarına eğilerek bu konular hakkında sizlere bilgi vermeye çalışalım.

Video Prodüksiyon Nedir?

Video prodüksiyon, farklı amaçlarla hedef kitlesine videolar ile ulaşmayı hedefleyen firmalar, sanatçılar, girişimciler, Youtuber olarak çalışanlar, Influencer’lar için video yapım aşamasının üç kısmını kapsayan bir hazırlama ve derleme sürecidir. Bu süreç genellikle video üretimi için üç ana kısma ayrılır. Pre Production kısmında video yapım süreci için gerekenler, üreticiler ve talepte bulunanlar arasında kararlaştırılır ve planlanır. Bununla beraber video prodüksiyon sürecinde, videonun yapılması aşamasına geçilir. Son aşama günümüzde post prodüksiyon olarak isimlendirilir. Bu aşamada ham video kaydı üzerinde montaj, ses montajı, efektler, görsel efektler, ses unsurları eklenir. Temel olarak video prodüksiyon bu üç aşamanın hepsini birden kapsar.

Reklam ajansları veya video yapım hizmeti veren dijital ajanslarda özellikle pre production son derece önemlidir, çünkü planlama video yapım maliyetinin düşmesinde oldukça etkilidir. Pre prodüksiyon süreci aynı zamanda video yapım sürecinin kısa zamanda ve daha az emek ile meydana gelmesine yardımcı olarak video talep eden ve videoyu hazırlayanlara da ciddi oranda yardımcı olur.

Video prodüksiyon ne zaman ortaya çıkmıştır?

Günümüzde video prodüksiyonun tarihi ile ilgili pek çok kanı bulunur. Örneğin kimilerine göre, sessiz sinemadaki ilk özel efekt katkıları bir tür video prodüksiyon olarak görülüyordu. Sesli filmlerin yaygınlaşmaya başladığı 1920’li yıllar kimi bazı uzmanlara göre video yapım sürecinin profesyonel anlamda başladığı yıllardı. Günümüzde ses ve ses düzenlemesi, ses montajı gibi unsurlar hala video yapım sürecinin önemli ve değerli bir parçası olarak görülmektedir. Video yapım ve video prodüksiyon özellikle müzik endüstrisi için önemli bir konu halini alan klip ve klip çekimi ile zirve noktasına ulaştı. Bu dönemde müzik klipleri, şarkı ve parçaların promosyonu için son derece önemli olan tanıtım unsurları olarak görüldü.

1980’lerin ilk yıllarından itibaren klipler, müzik parçalarının ve özellikle de pop şarkılarının promosyonu için ciddi bir tanıtım aracı haline geldi. 1980 Yılında yine klibi çekilerek dinleyenlerin beğenisine sunulan “Video Killed The Radio Star” adlı parça, video kliplerin müzik endüstrisinin önemli bir parçası haline geldiğini mizahi bir dille eleştiriyordu. Özetle, video prodüksiyon özellikle müzik endüstrisindeki gelişmelere paralel olarak bugün Youtube’un video yapım süreci üzerindekine benzer bir etki meydana getirmiştir. Elbette bu gelişmeden faydalananlar da sadece müzik sanatçıları veya içerik üreticileri olmamıştır. Günümüzde, firmalar ve şirketler de video prodüksiyonun nimetlerinden geniş ölçüde faydalanmaktadır.

Video Prodüksiyon Yaparken Kullanılan Araçlar Nelerdir?

Video prodüksiyon yaparken kullanılan araçların başında ilk olarak ses ve görüntü yakalayan elektronik cihazlar gelir. Kameralar ve mikrofonlar, günümüzde video prodüksiyon için en önemli kalemler arasında gelirler. Bunlara ek olarak prodüksiyon ışıklandırması, kamera veya video hareketi sağlayan mekanik araçlar video prodüksiyon ve yapım süreci için gerekli olan ikinci dereceden önemli araçlar arasında gelmektedir. Son olarak, yakalanan ses ve görüntülerin post prodüksiyon için düzenlenmesi, video yapım süreci için önemlidir. Bu süreçte özel kurgu yazılımları, efekt yazılımları, ses montajı yazılımları ve daha pek çok yazılım ve bu yazılımların kullanıldığı bilgisayarlar kullanılarak, video yapım süreci tamamlanmış olur. Özetle, video prodüksiyon yaparken kullanılan araçları şu şekilde sıralamak mümkün;

 • Kamera: Yüksek çözünürlüklü dijital kamera, yakalanan görüntüyü sayısal veri olarak kayıt eder. Bununla beraber özellikle Youtube gibi video paylaşım platformlarının yüksek çözünürlüklü video oynatma konusunda kullanıcılara imkân tanıması, dijital kamera unsurunu video prodüksiyon için çok daha önemli bir hale getirmiştir. 4K veya 8K gibi yüksek çözünürlüklü görüntü kaydı yapabilen profesyonel dijital kamera sistemleri genellikle turizm tesislerinin tanıtım ve reklam filmleri için tercih edilir. Dijital kameralar aynı zamanda görsel kayıt üzerinde farklı türden işlemlerin yapılabilmesine de olanak sağlar; montaj veya ses ekleme, görsel efektler veya renk ayarları dijital video kaydı üzerinde kolaylıkla yapılabilir.
 • Mikrofon: Dijital kamera, video prodüksiyon ve video yapımda görüntü kaydı için son derece önemlidir. Bununla beraber, kaliteli ses kaydı için mikrofon, önemli bir araçtır. Dış mekân çekimleri veya iç mekânda yapılan çekimler için farklı türden, farklı kalitede ses kaydı yapan pek çok farklı mikrofon modeli, ses kaydı için en önemli unsurlar arasında gelir.
 • Işıklandırma Araçları: Işıklandırma reklam filmi çekimi, video prodüksiyon, tanıtım filmi gibi çeşitli bazı video prodüksiyon örnekleri için en gerekli araçlar arasında gelir. Işıklandırma araçları sayesinde, görüntü kalitesi ciddi oranda artar ve kaliteli görüntü izleyiciye sunulmuş olur. Video prodüksiyon için LED ışık, Godox sürekli ışık, stüdyo ışık elemanları ve stüdyo ışık unsurları, sahne ışıkları, profesyonel stüdyo ışığı gibi çeşitli aydınlatma araçları yaygın olarak kullanılır.
 • Kamera Ekipmanları: Dijital kameralar için, yüksek çözünürlüklü görüntü kaydı veya stüdyo ışıklandırma son derece önemlidir. Ancak kamera hareketini sağlayan çeşitli unsurlar da en az ışıklandırma veya dijital görüntü kaydı yapan kameralar kadar önemlidir. Kameranın hareket kabiliyeti, görüntü kalitesini arttırırken aynı zamanda prodüksiyon ekibine ciddi oranda esneklik kazandırır. Bu nedenle aralarında Jimmy jip, kamera kaydı alabilen drone’lar, tripod gibi kamera ekipmanları, en az video prodüksiyon için kullanılan ışıklandırma araçları kadar önemlidir.
 • Mikrofon Ekipmanları: Mikrofon ekipmanları, video yapım süreci için kullanılan kamera aparatlarında olduğu gibi, önemli araçlardır ve farklı türde dijital ses kaydı yapılmasına izin olanak verir. Yaka mikrofonu, ses dublajı için özel mikrofonlar, ses seviyesini belirleyen veya ses değiştirme özelliğine sahip çeşitli mikrofonlar, sadece video prodüksiyon için değil aynı zamanda canlı video yayını (streaming) ve yine dijital pazarlamanın belli noktalarında kullanılan podcast prodüksiyonu için gereklidir.
 • Stüdyo: Özellikle Youtube için çekilen içeriklerde genellikle stüdyo, geri planda kalan bir video prodüksiyon unsurudur. Ancak reklam filmi çekimi, klip ve çeşitli tanıtım videoları için bir stüdyoya ve hatta özel stüdyolara ihtiyacınız olabilir. Örneğin gıda ürünü tanıtımları için mutfak tasarımlı stüdyoların kullanımı yaygındır; Youtube İçerikleri için küçük stüdyolar yeterli olabilir. Söz konusu dış mekân çekimi olduğunda çoğu zaman bir stüdyoya ihtiyaç dahi olmaz. Bununla beraber; ışıklandırma, serbest alan, hijyen, dekor ve diğer özellikleri ile ideal bir stüdyo bulmak çoğu zaman başlı başına zor bir işlem olabilir.

 • Kurgu, Montaj ve Efekt Yazılımları: Aralarında Sony, Canopus Edius, Adobe gibi ünlü yazılım firmalarının bulunduğu çoğu yazılım şirketi için kurgu, montaj ve efektler son derece önemlidir. Bahsi geçen yazılım firmalarından özellikle Adobe, Adope Premier ve Adobe After Effects gibi çeşitli yazılımlarla kurgu, montaj ve efektler konusunda video prodüksiyonu firmalarına yardımcı olurlar. Sony Vegas, özellikle ses montajı için önemli ve de gereklidir. Buna ek olarak Cinema 4D veya Maya gibi çeşitli yazılımlar ise daha çok 3D video efektleri ve 3D animasyon için gerekli programlardır. Bu programları edinmeden veya kullanmayı öğrenmek için işlem gücü yüksek bilgisayarlar bulmayı unutmayın. Bilgisayarınız dijital görüntüleri işleyebilecek ve üzerinde değişiklikler yapmanıza olanak sağlayacak derecede güçlü işlemcilere ve hafızaya sahip olmalı. Benzer şekilde seçeceğiniz bilgisayarın ekranının da iyi ve kaliteli olmasına dikkat edin. Bazı video prodüksiyon çalışmalarında aynı zamanda farklı türden monitörler de yaygın olarak kullanılmaktadır.

 • Bilgisayarlar: Bilgisayar, video prodüksiyon için son derece önemli bir ayrıntıdır. Günümüzde video kaydı için genellikle düşük işlem gücüne sahip bilgisayarların düşük bütçeli video yapım süreci için yeterli olduğu düşünülür ancak bu genellikle yanlıştır. Bunun nedeni, özellikle “render” gibi dijital görüntü kalitesini arttırma metotlarının yüksek işlem gücüne ve hafızaya olan gereksinimidir. Video prodüksiyon için bilgisayar son derece önemlidir ve çoğu zaman bilgisayar üreticileri, video yapım süreci için özel bilgisayar modelleri ev çalışma istasyonları piyasaya sürerler.

Video Prodüksiyon & Animasyon Uzmanı Ne İş Yapar?

Video prodüksiyon & animasyon uzmanı Bursa başta olmak üzere çeşitli illerimizde gelişen teknolojiye paralel olarak talep edilen tanıtım hizmetlerinden birisidir. Geçmişi, sessiz filmlere dayanan grafik animasyon, günümüzde uzmanlık isteyen ancak reklam sektörü başta olmak üzere pek çok firma tarafından önemsenen bir uzmanlık dalıdır. Reklam şirketlerinde özellikle video post prodüksiyon aşamasında animasyon uzmanı, gerekli ve şarttır.

Peki, animasyon neden sürekli video prodüksiyon ile adı birlikte anılan disiplinlerden birisidir?

Bursa video prodüksiyon firmaları veya diğer ajans ve şirketlerde videoya efekt işlenmesi işlemi genellikle son adımda gerçekleştirilir. Video kimi zaman ek efektler, animasyonlar veya benzeri unsurlara ihtiyaç duymayabilir. Yine de, görüntüye animasyon veya efekt işlenmesi işlemi post prodüksiyon tarafından üstlenilen bir konudur. Bu nedenle, video prodüksiyon ajansları genellikle animasyon eklenmesi ve efekt ekleme işlemine video yapım sürecinin son aşamasında yer verirler. Animasyon ve video prodüksiyonun özellikle post prodüksiyonun sıklıkla birlikte anılmasının nedeni budur. Peki, video prodüksiyon & animasyon uzmanı ne iş yapar?

Video prodüksiyon & animasyon uzmanı, ham video kaydı üzerinde kurgu ve montaj işlemlerini gerçekleştirir. Kimi videolarda yapılması gerekenler sadece bu kadar olabilir. Ancak efekt ve animasyon kullanımı için de animasyon uzmanı önemli elemanlardan birisidir ve ciddiye alınan bir uzmandır. Kimi zaman video prodüksiyon & animasyon uzmanı insan oyuncuların bulunmadığı video prodüksiyon işlemlerini yani video yapım sürecini üstelenebilir. Günümüzde özellikle “masaüstü reklam” olarak anılan ve market indirimli ürün reklamı gibi çeşitli reklam filmi türleri için sık sık sadece animasyon – grafik animasyon ve ses dublajı kullanılır. Animasyon uzmanının temel görevlerinden birisi de bu tip tanıtım filmlerini hazırlamaktır. Video prodüksiyon & animasyon uzmanı, genellikle konvansiyonel veya dijital reklam ajanslarında, aşağıda belirtilen görevleri üstlenir:

 • Görüntü Kalitesinin İyileştirilmesi İçin Renk Ayarları Yapmak,
 • Ham Video Görüntüsünü Montajlamak ve Ses Montajı,
 • Post Prodüksiyon Sürecinde Gerekli Görsel Efektleri Eklemek,
 • Altyazı, Logo, Açıklama Metni Gibi Video İçerikte İhtiyaç Duyulan Unsurları Eklemek,
 • Bir Reklam Filmini Oyuncusuz Sadece Animasyon Olarak Meydana Getirmek,
 • Ham Video İçeriğinin Televizyon, Radyo, Bilgisayar, Akıllı Telefon veya Tabletlerde Erişilebilir Format ve Uzunluğa Getirilmesi,
 • Videolar İçin 3D (3B yani Üç Boyutlu) Efektlerin Düzenlenmesi ve Eklenmesi,
 • Etkili Tanıtım Filmi / Reklam Filmi / Klip Gibi Video İçeriklerde Stüdyo ve Çekim Açılarının Düzenlenmesi.

Video Prodüksiyon Hizmetleri ve Alt Dalları Nelerdir?

Video prodüksiyon hizmetleri ve alt dalları genel olarak video yapım süreci için ekstra unsurlar gerektirebilir. Örneğin, bir reklam filmi için stüdyoya genellikle ihtiyaç duyulur. Buna karşın grafik animasyon videoları için bir mekana ihtiyaç duyulmayabilir. Bununla beraber, video prodüksiyon hizmetleri ve alt dalları, genellikle video içeriğin kendisi ve hedef kitlesi ile doğrudan ilişkilidir ve video yapım sürecinin alt dalları buna göre şekillenir. İç mekan çekimi, dış mekan çekimi, drone video kaydı, yeşil perde ve greenbox çekimleri genellikle ihtiyaç duyulan videoya göre kullanılabilir.

Klip Çekimi: Stüdyo ortamında veya dış mekanda, uygun aydınlatma araçları ile planlanan şekilde gerçekleştirilir. Klip çekimi çoğu zaman müzik sanatçılarının eserlerini tanımak (promote etmek) için hassas bir pre – prodüksiyon sürecinden sonra gerçekleştirilir. Ses montajı, ses kaydı ve ses kaydının iyileştirilip düzenlenmesi klip çekimi için son derece önemlidir.

Reklam Filmi: Reklam filmleri sektörde “TVC” yani “Ticari Televizyon Reklamı” olarak isimlendirilirler. Tercihe göre stüdyo ortamında, dış mekan çekimi ile veya görsel efekt ile birlikte meydana getirilebilirler. Aynı şekilde, sadece animasyon kullanılarak da reklam filmi çekilebilir. Youtube ve diğer video paylaşım platformları ve Netflix gibi platformlar, reklam filmi prodüksiyonu konusunu dijital reklam ajansları için de önemli hale getirmiştir.

Video Paylaşım Siteleri İçin Video İçerikler: Günümüzde Youtuber veya Influencer’lar tarafından video içerik üretmek, son derece önemli bir konu olarak görülür. Benzer şekilde firmalar ve şirketler için de, video içerik üretmek özellikle dijital pazarlama, dijital reklam ve SEO’nun önemli sac ayaklarından birisidir. Profesyonel bir video prodüksiyon firması, sizlere bu konuda da yardımcı olacaktır.

Animasyon Efekti, Masaüstü Reklamlar ve Grafik Animasyon Reklamlar: Animasyon uzmanı, bir video prodüksiyon ajansı için olmazsa olmaz personelin başında gelir. Video prodüksiyon ve animasyon uzmanı, hedef kitle üzerinde daha iyi bir etki uyandırmak için ham videoya animasyon unsurlar ekleyebilir veya bir reklam filmini tamamen animasyon reklam olarak meydana getirebilir. Kimi zaman bir videoya saece logo veya altyazı eklenmesi de gerekli olabilir. Tüm bunlar animasyon uzmanı tarafından video prodüksiyon firmalarında gerçekleştirilen işlemlerdir ve reklam, dijital pazarlama için olduğu kadar sinema endüstrisi için de gereklidir.

Özel Reklam & Tanıtım Filmleri: Kimi reklam tanıtım filmleri, özel çekim şekillerini beraberinde getirebilir. Drone ile çekim, mutfakta çekim, Greenbox gibi çeşitli metotlar günümüzde video prodüksiyo ve animasyon ajanslarından talep edilen hizmetler arasındadır.

Profesyonel Video Prodüksiyon Şirketi: Union Bursa

Profesonel video prodüksiyon şirketi arıyorsanız, sizlere modern dünyanın en etkili ve güçlü tanıtım ve reklam aracı olarak görülen video prodüksiyon konusunda sizlere yardımcı olabilecek Union Bursa ile tanışın. Ajansımız, sizlerin ihtiyaçları ve zamanına paralel olarak dilediğiniz tarz ve formatta video içerik, video tanıtım, tanıtım filmi, reklam filmi, klip, Youtube Videosu gibi konularda yardımcı olabilir. Türkiye’nin önemli sanayii şehirlerinden birisi olan Bursa’da bulunan Union Bursa, sunduğu pratik, etkili ve tamamen profesyoel video prodüksiyon hizmetleri ile sizleri de video dünyasının olanak ve imkânlarından faydalanmaya davet ediyor. Firmanızın, e-ticaret sitenizin, marka veya şirketinizin ya da sadece sizin profesyonel video prodüksiyon hizmetine ihtiyacınız varsa, Bursa Union profesyoel kadrosu ile yanınızda.

Bursa Açık Hava Reklamları dikkatinizi çekebilir!

Binlerce Ziyaretçiye Ulaşın

Web sitenizin, markanızın veya işletmenizin ziyaretçi sayısını artırın. Markanızı büyütebilmek için bizimle hemen iletişime geçin.

iletişime geç