İç SEO ve Dış SEO hakkında onlarca makale varken biz sizlere özetle kavramları ifade edecek ve nedir? Nasıl yapılır? Sorularına yanıt arayacağız. SEO çalışmaları internette varlığını sürdüren her web sitesi için belli oranda şarttır. Optimize edilmemiş ve Google’a eklenmemiş bir websitesi görünür olamaz. Görünürlüğü arttırmak ve kalıcı sıralamalar elde etmek adına belirli çalışmalara ihtiyaç duyulur. Bu kavramların en genişleri “İç SEO” ve “Dış SEO”dur.

Kısaca İç SEO (On Page SEO) Nedir?

Adından anlaşılacağı üzere site içerisindeki teknik hatalar, iç linkleme ve site içi düzeninden URL yapılarına kadar pek çok alanda yapılan düzenlemelerdir. Bu düzenlemeler sayesinde Google Search Console ve 3.parti (Semrush, Ahrefs vb) sitelerde hata oranını sıfıra indirgemek ve Google uyumlu çalışma sistemini istikrarlı kılmak hedeflenir.

İç SEO Nasıl Yapılır?

İç SEO işlemlerinin kesinlikle uzman kişiler tarafından yapılması gerekmektedir. Yanlış yapılan işlemler ile tarama bütçesi fırlayabilir veya siteniz Google tarafından filtreye veya spame düşürülebilir. İş SEO çalışmalarından en yüksek seviyede verim almak için sitelerinizi açmadan önce bir SEO desteğiyle başlayarak doğru alt yapı seçimi yapmanız fark yaratacaktır.

İç SEO sürecinde yapılan bazı işlemler şunlardır;

 • URL yapılarının düzenlenmesi
 • Resim boyut optimizasyonları
 • Başlık ve açıklama optimizasyonları
 • Özgün içerik politikası
 • Sayfaların düzeni ve SEO uyumlu yapılandırma
 • Sayfa hızı ve cache çalışmaları
 • İç linkleme düzeni ve ağının kurulması
 • E-Ticaret sitelerinde kategori yazıları ile optimizasyon
 • Mobil Uyumun Sağlanması
 • Headings yapılarının doğru olması
 • Sitemap ve Robots.txt dosyalarının oluşturulması
 • SSL Kurulumu
 • 404 Sayfalarının tespiti

Gibi daha pek çok alanda düzenlemelerin yapılması ve sürdürülebilir bir hale getirilmesi gerekmektedir. İç SEO çalışmaları 1 kere değil sürekli optimize edilerek ilerletilmelidir.

Kısaca Dış SEO (Off Page SEO) Nedir?

iç seo ve dış seo nasıl yapılır?

Dış SEO, web sitenize dışarıdan gelen bağlantılar ve kaynakların planlanması ve optimize edilmesi şeklinde ifade edilebilir. Bir başka deyişle sitenize diğer websitelerinden ve sosyal kaynaklardan gelen referans bağlantılardır. Bu bağlantılar ne kadar doğal, alakalı ve güçlü websitelerinden gelirse websitenizin otoritesi ve sıralamaları da o denli yükselecektir.

Burada en önemli nokta site yaşına ve durumuna göre haraket ederek abartıya kaçmadan siteyi spame sokmadan ilerlemektir. Bu çalışmaların profesyoneller dışında yapılması kötü sonuçlar doğurabilir.

Dış SEO (Off Page SEO) Nasıl Yapılır?

Dış SEO çalışmalarında öncelikle sektör ve rakip analizi gerçekleştirilmelidir. Gerçekleştirilen bu çalışmalar ışığında anahtar kelimeler belirlenir ve kaynaklardan backlink alımı gerçekleştirilir. Backlinkler kabaca nofollow ve dofollow olarak ikiye ayrılmaktadır.

No Follow Backlink Nedir?

No Follow backlinkler “Takip edilmesin” talimatıyla çalışır. Basit anlatımla bu kaynaklardan gelen backlinkler %100 referans sağlamaz. Ancak backlink dağılımında nofollow bağlantılara da ihtiyaç vardır.

Do Follow Backlink Nedir?

Do follow bağlantılar ise gönderilen siteden tam referans alır. Google botları tarafından takip edilir ve etkisi daha yüksektir. Dofollow backlinklerde kelime bazlı spamlerden korunmak için dikkatli olunması gerekir.

Bursa SEO Ajansımız ile başarılı ve profesyonel bir çalışmaya ne dersiniz? Bir telefon veya mail kadar uzağınızdayız!